Oznacza to prawie 3-krotną różnice między najbogatszym a najbiedniejszym regionem. Warto również wspomnieć, którego regionu PKB urosło najbardziej względem 2021 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wartości nominalne, nieskorygowane o inflacje. W tym kontekście należy wskazać dwa regiony, których PKB wzrosło o ponad 20% r/r. Jest to region „Mazowiecki regionalny” oraz województwo pomorskie. Najgorzej natomiast poradziły sobie województwa świętokrzyskie (wzrost o 10,6%) oraz opolskie (o 12,7%).
W grudniu UE całkowicie odchodzi od rosyjskiego gazu. To problem dla Polski
Wyjątkiem były właśnie polskie województwa. Eurostat opublikował dane dotyczące poziomu PKB per capita (PPP) w Warszawie i innych regionach UE. Zanim jednak przejdziemy do omawiania danych, warto wyjaśnić, czym jest ta miara. PKB, czyli produkt krajowy brutto to najprościej mówiąc, łączna wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na danym terenie, zarówno przez narodowe jak i zagraniczne czynniki produkcji w ciągu roku. Oznacza to, że montowania niemieckich samochodów w Polsce również zwiększa PKB Polski. Warto jednak zaznaczyć, że najbiedniejsze tutaj podane państwo, czyli Nauru zajmuje 88.
Bogactwo województw w porównaniu do innych państw
Sekretarz generalny OECD Mathias Cormann obecny na konferencji podkreślił, że od czasu przystąpienia Polski do organizacji w 1996 r. Polski PKB per capita wzrósł ponad czterokrotnie. Dukascopy Broker Recenzja Trzeba na początku zaznaczyć, że wyniki są przedstawione w parytecie siły nabywczej, czyli nie uwzględniają kosztów życia. Inaczej wyniki byłyby znacznie lepsze.
- Chodzi o to, aby wzrost sprzyjał zmniejszaniu nierówności dochodowych oraz eliminowaniu obszarów biedy.
- Na drugim miejscu znalazł się region śląski, który wygenerował w 2022 roku 12,1% PKB Polski.
- Najbiedniejszym regionem okazała się Kalabria.
Czy Polska będzie drugą Wenezuelą?
Dużo gorzej wygląda zestawienie dla polskich regionów, jeżeli PKB na mieszkańca będzie wyrażone w euro. W takim porównaniu nawet najbogatszy w Polsce region warszawski stołeczny nie osiąga średniej UE. Średniej Wspólnoty Warszawa i okolice plasują się dopiero na 112.
Ciekawe są również dane dotyczące Włoch. Wyraźnie widzimy tutaj podział na bogatą Północ oraz biedne Południe. PKB per capita PPP południowego How To Predict And Take Advantage Of The Money Exchange Market 2021 Tyrolu wynosi aż 49,1 tys. Region Lacjum (z Rzymem) może pochwalić się PKB na znacznie niższym poziomie, bo wynosi tam jedynie 35,3 tys.
stopka Ministerstwo Aktywów Państwowych
Poza samym wzrostem gospodarczym istotne jest to, jak dzielone są jego owoce. Chodzi o to, aby wzrost sprzyjał zmniejszaniu nierówności dochodowych oraz eliminowaniu obszarów biedy. Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu obrazującego PKB percapita w regionach w 2018 r.
Najmniej na wzroście gospodarczym kraju skorzystali w zeszłym roku mieszkańcy Lubelszczyzny, najwięcej – Warszawy i okolic. W tych regionach najniższa i najwyższa była wartość PKB Wielka Brytania i UE w niebezpieczeństwie bałkanania płynności jeśli za dużo różnią się mówi głowica akcji per capita, czyli liczona dla każdego mieszkańca. Ile wynosi PKB per capita w Warszawie? Mieszkańcy, których regionów UE są najbogatsi? Jakie regiony wyprzedzają Warszawę?
Z Kolei kujawsko-pomorskie może pochwalić się PKB per capita na poziomie Chile ( USD) oraz Federacji Rosyjskiej ( USD). Bogactwo województw podzielone na każdego mieszkańca różni się znacząco w poszczególnych regionach. Warszawa osiąga wyniki PKB per capita wyższe niż Japonia, czy Włochy. Z kolei najbiedniejsze województwa przypominają pod tym względem Turkmenistan. Wielkopolskie i śląskie osiągnęły podobny wynik.
Najbiedniejszym regionem okazała się Kalabria. PKB per capita PPP wyniosło tam jedynie 18,1 tys. Oznacza to, że region ten jest blisko 3-krotnie biedniejszy od południowego Tyrolu. Oddaje to dobrze skalę nierówności w bogactwie wewnątrz kraju. Wydobycie ropy czy gazu sprawia, że wartość wytworzonych w danym państwie dóbr znacznie rośnie. Zyski wędrują jednak bardzo często do wąskiej grupy osób, a poziom zamożności społeczeństwa nie rośnie aż tak bardzo.
Z kolei w pozawarszawskiej części Mazowsza wynosi już tylko 64 proc. Najniższą wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2017 roku na poziomie 35,6 tys. Zł (68,9 proc. przeciętnej dla kraju) odnotowano w regionie lubelskim. To ponad trzykrotnie mniej niż w regionie warszawskim stołecznym (m.st. Warszawa, grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).
Leave a Reply